Czy automatyzacja w biznesie to konieczność?

Comments 0
23 kwietnia 2014, Comments 0
Zakopany w segregatorach

Tak się może skończyć biznes bez automatyzacji ;-)

Oczywiście, że nie. Nic w biznesie nie jest koniecznością i chyba właśnie to najbardziej mnie w nim pociąga. Oczywistym też jest fakt, że każde działanie czy jego zaniechanie ma swoje konsekwencje. Konsekwencją braku automatyzacji jest albo przepracowanie albo utonięcie w kosztach. Dlaczego? Z prostych dwóch powodów.

Po pierwsze jeśli nie automatyzujesz działań w swoim biznesie, to możesz je robić samemu. Wtedy nie ponosisz kosztów gotówkowych, ponieważ angażujesz swój czas. Jedyny problem polega na tym, że czas każdego z nas jest ograniczony. Prędzej czy później każdy z nas dochodzi do słusznego skądinąd wniosku, że czas to najcenniejsze aktywo i należy go mocno szanować. W przeciwnym razie nie posuwamy się do przodu, za to pięknie będziemy w stanie zakopać się w codziennych drobiazgach.

Drugi powód to poniekąd znalezienie rozwiązania na powyższy problem. Ponieważ sam nie mam czasu na wszystko i nie chcę się zajmować każdym drobiazgiem, to buduję zespół i deleguję zadania ludziom, z którymi współpracuję. To w czym jestem słaby deleguję lepszym od siebie, a to w czym jestem dobry robię sam. I jest to świetna metoda, gdyby nie to, że żadna firma nie działa jak samotna wyspa na oceanie zwanym rynkiem. Zawsze znajdzie się mniejsza lub większa konkurencja. I ta nieszczęsna konkurencja, wyobraź sobie, automatyzuje swój biznes.

A ponieważ mądra automatyzacja jest tańsza od zatrudniania kolejnych osób, to prędzej czy później Twoja konkurencja będzie w stanie te same zadania co Ty robić tak samo dobrze jak Ty, ale znacznie taniej. Co to oznacza dla Ciebie? Że w tym momencie Twoje dni są policzone, bo klient widząc taką samą wartość i niższą cenę wybierze ofertę z niższą ceną.

Oczywiście pisząc wartość mam na myśli nie tylko samą jakość usługi czy produktu który proponujesz, ale też wartość Twojej marki, lojalność klienta, marketing, zbudowaną relację z istniejącymi klientami itd. Tylko jeśli Twoja konkurencja z racji automatyzacji będzie miała stale niższe koszty, to z biegiem czasu dogoni Cię na każdym z tych pól. I przegrasz. Kropka.

Tak więc w moim świecie jeśli chcesz budować BIZNES, to automatyzacja jest kluczowa. Nie zadaje się już tutaj pytania CZY, tylko jak, kiedy, jakim kosztem i jak szybko się to zwróci.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  • Polecana książka

    • książka Jak zdobyć popularność i zjednać sobie wyszukiwarki? (Wersja elektroniczna (PDF))